Pytania do AA – pytaj i odpowiadaj.

Wstęp – na prośbę jednego z czytelników:

„Witajcie,
Proponuję utworzyć podstronę czy rubrykę w której każdy mógłby na stronce gwk123 zamieszczać pytania od alkoholików z grup oraz  do służebnych z intergrup i regionu. Wielu z nas wie jaki problem z odpowiedzią na pytania mamy zadając je bezpośrednio na intergrupie czy regionie. Wiele osób i grup jest po prostu lekceważonych i zbywanych. Wiele spraw w naszej wspólnocie jest nie wyjaśnionych i nie zrozumiałych więc może na waszych stronach wielu z nas otrzyma odpowiedzi na nurtujące pytania. Jeśli nie od samych służebnych to może od innych trzeźwiejących alkoholików.

————W związku z tym mailem próbuję uruchomić taką podstronę. ———–

 

Bardzo ważny komentarz do wstępu:

 

Admin:
Otrzymałem również inne informacje (poniżej od Piotra). Wg mnie bardzo ważne i dużo wnoszące do koncepcji pytań i odpowiedzi. 

 

Od Piotra:
Każdy członek Wspólnoty AA, każda Grupa AA, Intergrupa AA, Region AA może zadać pytanie do Konferencji Służb Krajowych za pośrednictwem poczty elektronicznej pytania@aa.org.pl. Zadane pytania przekazywane są do Zespołu ds Organizacji KSK. Zespół po zapoznaniu się ze wszystkimi pytaniami, podzieli je i skieruje pytania do odpowiednich struktur Wspólnoty, KSK, Rady Powierników, Rady Fundacji lub BSK AA. Na każde pytanie zostanie udzielona odpowiedź. Jeżeli uzasadnienie pytanie będzie wymagało więcej szczegółów to pytający otrzyma prośbę o uściślenie swojego pytania.
Przy zadawanym pytaniu należy podać dane: e-mail, telefon zadającego pytania.
Ponadto, każdy Anonimowy Alkoholik, może przyjść na spotkanie Intergrupy AA, Regionu AA i zadać pytanie bezpośrednio służebnym. Może też bezpośrednio każdemu służebnemu w bezpośrednim spotkaniu, przez telefon, przez swojego mandatariusza grupy itp. Jest wiele możliwości, nie musimy czynić tego poprzez zewnętrzną stronę internetową.

 

————————————————————————————————–

Zadaj pytanie – otrzymasz odpowiedź!

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie do  AA:

 • do trzeźwiejących alkoholików
 • do osób pełniących służby w grupach
 • do osób pełniących służby w intergrupie
 • do osób pełniących służby w służbach krajowych

Bez względu na to czy jesteś we wspólnocie AA czy nie, możesz to zrobić za pośrednictwem tej strony.

Jak to działa? – chcę zadać pytanie.

Na tej podstronie w komentarzu zadaj swoje pytanie. Obserwuj następnie komentarze, ponieważ również w komentarzach będą pojawiały się odpowiedzi.

Jeśli temat będzie rozbudowany utworzę pod to osobny wpis i przeniosę całą dyskusję na inną podstronę oraz poinformuję o tym w odpowiednim komentarzu.

Możesz również zadać swoje pytanie pisząc maila na grupakrokowa123@go2.pl a ja umieszczę to pytanie w osobnym wpisie na stronie www.

Jeśli interesują Cię wszystkie pytania i odpowiedzi jakie padały na tej stronie przeglądnij wszystkie wpisy z tej kategorii: „zadaj pytanie AA”

Jak to działa? – chcę odpowiedzieć.

Jeśli widzisz pytanie na które chciałbyś odpowiedzieć pisz w komentarzu – napisz na jakie pytanie odpowiadasz i zamieść komentarz.

Możesz również napisać swoją odpowiedź pisząc maila na grupakrokowa123@go2.pl a ja umieszczę Twoją odpowiedź w odpowiednim miejscu. Napisz jedynie na jakie pytanie odpowiadasz.

ZAPRASZAM DO ZADAWANIA PYTAŃ I ODPOWIADANIA.

13 uwag do wpisu “Pytania do AA – pytaj i odpowiadaj.

 1. Anonimowy

  Pytanie do wszystkich mandatariuszy :
  – Czy wiecie, że intergrupa służyć powinna Wam i grupom?
  – Czy wiecie, że rzecznicy i sluzebni intergrupy nie są ważniejsi od grupy i każdego jej uczestnika?

  Polubienie

 2. Paweł

  Skorzystam więc i zapytam apropos intergrupy :
  Pytanie do wszystkich grup AA we wrocławiu:
  Kiedy na Waszej grupie był rzecznik intergrupy zainteresowany tym co na grupie bądź z pytaniem czy grupa nie potrzebuje pomocy intergrupy?

  Polubienie

  1. Irek

   U nas na grupie nie było nikogo z intergrupy. Tylko słyszymy non stop od mandatariusza że potrzebne pieniądze na 45-lecie W spodku, na BardO śląskie. A komu to potrzebne? Jak cierpiący alkoholik nie pojedzie do barda tylko przyjdzie na grupę. Lepiej dac mu książkę.

   Polubienie

 3. Piotr

  Piotr AA
  Mam pytanie do pomysłodawcy?
  Dlaczego nie informuje odwiedzających z tej strony, że każdy członek Wspólnoty AA, każda Grupa AA, Intergrupa AA, Region AA może zadać pytanie do Konferencji Służb Krajowych za pośrednictwem poczty elektronicznej pytania@aa.org.pl. Zadane pytania przekazywane są do Zespołu ds Organizacji KSK. Zespół po zapoznaniu się ze wszystkimi pytaniami, podzieli je i skieruje pytania do odpowiednich struktur Wspólnoty, KSK, Rady Powierników, Rady Fundacji lub BSK AA. Na każde pytanie zostanie udzielona odpowiedź. Jeżeli uzasadnienie pytanie będzie wymagało więcej szczegółów to pytający otrzyma prośbę o uściślenie swojego pytania.
  Przy zadawanym pytaniu należy podać dane: e-mail, telefon zadającego pytania.
  Ponadto, każdy Anonimowy Alkoholik, może przyjść na spotkanie Intergrupy AA, Regionu AA i zadać pytanie bezpośrednio służebnym. Może też bezpośrednio każdemu służebnemu w bezpośrednim spotkaniu, przez telefon, przez swojego mandatariusza grupy itp. Jest wiele możliwości, nie musimy czynić tego poprzez zewnętrzną stronę internetową.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Bogusław

  Ta strona pomogła, pomaga i zapewne pomoze jeszcze wielu osobom. Więc nie uważam żeby było to coś na „zewnątrz”
  Ta strona i ludzie którzy ja tworzą są bliżej 5 Tradycji niż nie jeden sluzebny w intergrupie, regionie,służbach krajowych.
  A tak poza tym Piotr to napisz może jeszcze że pytania do KSK można było wysyłać do 30 kwietnia. I że część z nich wogole nie zostanie opublikowana i nie zostaną udzielone odpowiedzi.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Grzegorz

  Witajcie.
  Stworzyliście stronę, dzięki której bardzo wiele osób przystąpiło do AA. Skutecznie niesienie posłanie Wspólnoty. Ktoś podsunął Wam diabelski pomysł, aby to zepsuć ( my ctakże otrzymaliśmy identyczną sugestię) . Jestem przekonany o tym, że to nie jest dobre miejsce na pośredniczenie i wywlekanie po za AA spraw niekoniecznie przyciągających nowicjuszy. Wręcz przciwnie. Strona Waszej grupy jest ogólnie dostępna w internecie. Nie dajcie się wpuścić na minę i usuńcie tę zakładkę. Od dłuższego czasu otrzymujemy na maila grupy teksty, które jak sądzimy, mają na celu szkodzenie wspólnocie. Ignorujemy je.

  Polubienie

  1. Adzi AA

   Witam.Bardzo ważne pytanie poruszające wiele wątków.Moim zdaniem nie ma takiej opcji by decydował o tym sam rzecznik .Dlaczego?
   1) Nie on wybierał mandatariusza tylko cała grupa
   2) Na jakiej podstawie twierdzi że łamana jest abstynencja (zapewne te leki zapisał lekarz)
   3)Jest to osobista sprawa mandatariusza
   4) nie ma złamania abstynencji od alkoholu(jesteśmy AA) Jeśli nawet takowa jest złamana jest to decyzja grupy a każdy przypadek indywidualny i wymaga osobnego przyglądnięcia się zaistniałej sytuacji najlepiej w obecności mandatariusza.
   5) Mówi się że służebny rażąco zaniedbując swoję obowiązki ( nie uczestniczy w spotkaniach intergrupy zniknął bo zapił itp. ).w pewien sposób sam zbywa się tej służby
   6)Nigdzie nie spotkałem się by w zakresie służby rzecznika leżało „zwalnianie” kogokolwiek .
   7) Grupa wybrała służebnego więc jest współodpowiedzialna za tą służbę lepiej spróbować mu pomóc (znam wiele takich przypadków) niż pogonić.
   Na koniec konkretny przykład:
   W strukturach służb AA w USA u powierniczki zaraz po wyborze została stwierdzona (przez specjalistów) poważna choroba psychiczna.Była tym faktem bardzo załamana .
   Wspólnota podjęła decyzję że będzie mogła pełnić nadal służbę(jeśli tak sama zadecyduje).
   .Dostała pełne wsparcie i pomoc od służebnych. Służyła do końca kadencji a efektem „ubocznym ” tej wspólnotowej mądrości była diagnoza lekarzy że jej stan psychiczny uległ znacznej poprawie.wręcz choroba została zaleczona . Więc bardziej wspierajmy się nawzajem a nie eliminujmy.

   Polubienie

   1. aowiec

    „Polskie AA” jest niestety daleko daleko za stanami.
    Rywalizacja, dmuchanie baloników, karierowicze, eliminowanie a nie wspieranie.
    A ja mam lepszego sponsora a ja lepiej program zrobiłem, ajajajajajaj.
    Egoizm, Egocentryzm, koncentracja na samym sobie. To zasadnicze źródło AA Polskiego kłopotów.

    Polubienie

 6. Adzi AA

  Witam.Bardzo się cieszę że na tej stronce pojawiła się taka zakładka.Daje ona możliwość zadania pytań ale też udzielenia odpowiedzi np. na własnym przykładzie lub podzielenie się podobnym doświadczeniem .Bardzo ważnym jest że mamy tu możliwość dyskusji i podzielenia się swoim zdaniem . .Daje to możliwość wyboru ,wyrobienia sobie poglądu na dyskutowany temat
  Także uzyskania odpowiedzi na pytania trudne i podstawowe dotyczące funkcjonowania grupy i poszczególnych AA .Dla mnie jest to korzystanie w praktyce z Tradycji i Koncepcji AA.(np. głos mniejszości)
  Biorąc to pod uwagę nie widzę tu żadnego zagrożenia dla nowicjuszy wręcz przeciwnie
  widzę otwartość i prawdę która jeśli już to zachęci do uczestnictwa , bycia we wspólnocie.
  Osobiście ta zakładka da mi możliwość podzielenia się pytaniami które przedstawiłem w 2014r
  na spotkaniu ze służebnymi podczas konferencji regionalnej i wysłałem do BSK (prawdę mówiąc do tej pory zero reakcji)
  Być może to się zmienia (byłoby super).
  Pozdrawiam z PD Adzi Alkoholik

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s