Zobowiązać się i zaangażować

Zrozumienie jest kluczem do właściwych zasad i postaw, a właściwe postępowanie jest kluczem do dobrego życia.

Dwanaście Kroków i Dwanaście Tradycji, str. 125

Kilka słów o zrozumieniu:

Słyszałem dość często wypowiadane opinie, że nie trzeba rozumieć, nie trzeba wiedzieć co się wydarzyło w naszym życiu, ani dlaczego to miało miejsce. Moje doświadczenia pokazują coś przeciwnego: terapia pozwoliła mi dostrzec i zrozumieć jak działają mechanizmy choroby alkoholowej. Potrzebowałem jakiegoś autorytetu, któremu byłbym w stanie zaufać. Terapeuci, których spotkałem, reprezentowali autorytet nauki. Dzięki niemu kruszył się powoli mur mojej nieświadomości tego, co naprawdę się ze mną działo. Chory nie umiałem dostrzec autodestrukcji, jaką fundował mi alkohol we wszystkich obszarach mojego życia (rodzinnego, zawodowego, społecznego, fizycznego i duchowego). Później możliwość słuchania doświadczeń innych alkoholików na mitingach AA coraz bardziej oswajała mnie z prawdą o sobie, której nie znałem i otwierała mnie na tę prawdę, którą ja także zacząłem dzielić się z innymi w AA. Później przyszedł czas nie tylko na niepicie, bo ono samo przestało mi wystarczać. Potrzebowałem zmiany nie powierzchownej, ale całościowej, dogłębnej przemiany swojego myślenia, postrzegania rzeczywistości i reagowania. W tym wszystkim centralną postacią, którą miałem się zainteresować, byłem ja sam. Aby uporać się z własnymi demonami i z przeszłości i z teraźniejszości musiałem zmierzyć się ze sobą. Umożliwił mi to Program Dwunastu Kroków, dzieło całej Wspólnoty AA. Byłem, jak archeolog, odkrywający siebie warstwa, po warstwie, aż poznałem prawdę. Trochę więcej czasu zajęło mi pełne zrozumienie tej prawdy. Na „słowo” nikt by mnie nie przekonał, że jest tak, jak jest. Musiałem doświadczyć prawdy, ukrytej w każdym Kroku. Koniec końców stworzył się następujący schemat działania, pod kierunkiem sponsora: 1. Szukanie wiedzy w doświadczeniach innych AA, literaturze AA, w wyjaśnieniach sponsora; 2. Próba zrozumienie tego, o czym się wcześniej dowiedziałem, przez pierwsze próby odniesienia poznanych prawd do siebie, do swojego życia. Bez zrozumienia nie mógłbym przejść do trzeciego elementu; 3. Doświadczanie zdobywa się przez działanie: mam wiedzę, której sens rozumiem, teraz w działaniu próbuję zastosować ją wobec siebie. Tutaj zaczynają się pierwsze próby dokonania realnej zmiany; 4. Mądrość, to przedostatni etap każdego Kroku. Zdobyte działaniem doświadczenia dają mi mądrość, dzięki której mogę przemienić swoje życie. Wiem już co, dlaczego i jak we mnie działa. 5. Przebudzenie duchowe. Jeżeli nie odpuszczę, nie zniechęcę się, to stanę się nowym człowiekiem, który pozna, czym jest szczęście. To nic innego, jak codzienna, systematyczna kontynuacja czterech wcześniejszych punktów. I tak krok, po kroku.

Konkludując, nie mogę zmienić czegoś, czego nie znam, nie rozumiem, o istnieniu czego nie mam pojęcia. Nie po to, by się ciągle babrać w przeszłości, to robię tylko raz, ale aby wyjść z zaklętej pętli, z której przez tyle lat mojego życia nie umiałem się uwolnić .

Jest jeszcze jeden element nie mniej ważny od poprzednich, to Pierwsza część Dwunastego Kroku AA ( druga część tego Kroku opisana jest w punkcie 5) „Przebudzeni duchowo w rezultacie tych Kroków staraliśmy się nieść to posłanie innym alkoholikom (…)”. Tylko dzielenie się z innymi ludźmi tym, co odkrywam, utrzyma mnie w dobrej kondycji i sprawi, że do końca swoich dni będę miał szansę doświadczać ciągle czegoś nowego.

Do zobaczenia na szlaku.

Gregory

4 uwagi do wpisu “Zobowiązać się i zaangażować

 1. Moder

  Cytat , który zawarlem na wstępie, to słowa Billa W. z książki 12/12, który napisał też Wielką Księgę. Uważasz, że Bill miał rozdwojenie jaźni, kiedy to pisał?

  Polubienie

 2. szpinak

  Gregory. To nie jest program techniczny. Program nie jest na rozum. To jest Program duchowy. Technicznie nie da się przekazać tego Programu. To jest prosty Program duchowy, nie terapeutyczny, nie techniczny, nie medyczny. Nie jest do własnej interpretacji. Cały Program znajduje się w WK, nigdzie go więcej Gregory nie ma. Do postawienia kroków wystarczy WK i sponsor. Kroków jest 12 możesz nazwać je punktami. To akurat nie ma znaczenia. Gregory ja takiego programu nie dostałem to o czym piszesz to nie jest Program AA. Program ten można streścić tak jak to zrobił dr Bob. Posprzątaj dom, zaufaj Bogu, pomagaj innym.

  Polubienie

 3. Gregory

  Skąd wziąłeś tą terapię? Przecież napisałem o programie 12 Kroków i nie dodałem ani jednego więcej. W punktach pokazałem techniczne podejście do realizacji każdego kroku, bo aby krok zrealizować to trzeba zrobić to , co wymieniłem i co Ty również robiłeś ze swoim sponsorem. W punktach, bo tak mi było najłatwiej opisać te elementy.

  Polubienie

 4. szpinak

  Gregory. Ktoś Cię okłamał. To nie jest Program AA!!! Program AA składa się 12 Kroków!!! Tam nie ma żadnych punktów, które kroś Ci sprzedał a teraz powtarzasz po nim. Czy wiesz, że tym którzy cierpią robisz ogromną krzywdę pisząc takie rzeczy??? Zastanów się!!! Choroba alkoholowa jest śmiertelna. Oni walczą o śmierć i życie o czym Ty piszesz?? Napisz że to jest program terapeutyczny i wszystko będzie OK.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s