Alkoholizm: niepokojące objawy i skutki nadużywania alkoholu

alkoholik na ławce na dworcu

Negatywne skutki choroby alkoholowej dotykają każdej sfery życia osoby uzależnionej. Jak zaczyna się alkoholizm? Kiedy objawy powinny być alarmujące i jakie konsekwencje niesie za sobą nadużywanie alkoholu?

Czy to już alkoholizm?

Początkowo uzależnienie od alkoholu daje różne objawy, ale przede wszystkim mogą one mieć bardzo subiektywny charakter, dlatego problem często zauważany jest przez kogoś z otoczenia osoby uzależnionej. Rzadziej sami pijący dostrzegają, że relacja z alkoholem wymknęła się spod kontroli. Zdarza się jednak, że alkoholik widzi niepokojące objawy, dlatego gdy pojawia się pytanie, czy to już alkoholizm, czas przyjrzeć się bliżej swoim nawykom, a jeśli zajdzie taka potrzeba, poszukać wsparcia i podjąć odpowiednie kroki w drodze do pokonania uzależnienia.

Informacje dotyczące objawów uzależnienia nie są wyszukiwane przypadkowo, dlatego jeśli symptomy alkoholizmu potwierdzają się i istnieje ryzyko, że pojawił się problem alkoholowy, nie warto zwlekać. Na stronie https://gwk123.org/ znajdują się informacje o tym, jak zacząć sobie radzić z nałogiem i gdzie szukać pomocy. Zaglądając na stronę można przede wszystkim dowiedzieć się, że każdy, kto wrócił do trzeźwości, musiał wykonać pierwszy krok. Dlatego, jeśli wciąż pojawiają się wątpliwości lub wstyd, warto przeczytać „Jestem tutaj nowy(a)” i nie marnować więcej czasu. 

Choć wydaje się, że „wszystko jest pod kontrolą”, to w rzeczywistości problem narasta i nawyk staje się uzależnieniem. Jakie są więc objawy alkoholizmu? Zaburzenia alkoholowe pociągają za sobą wiele negatywnych sytuacji, wśród których wymienić można m.in. zaniedbywanie obowiązków służbowych czy rodzinnych. Brak odpowiedniego zaangażowania w życie rodzinne prowadzi do trwałych problemów w relacjach z bliskimi, tak jak kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu stwarza realne zagrożenie i skutkuje kłopotami z prawem. Czy w takiej sytuacji objawy uzależnienia od alkoholu są jednoznaczne i właściwie kiedy jest się alkoholikiem?

Uzależnienie od alkoholu: po czym poznać alkoholika?

Warto pamiętać, że choroba alkoholowa, jak każde inne schorzenie, daje objawy. Nie zawsze łatwo jest samodzielnie dokonać oceny, czy to już alkoholizm lub wiedzieć jak poznać alkoholika, ale charakterystyczne symptomy mogą wskazywać na rozwijający się problem alkoholowy.  W związku z tym warto zwrócić uwagę, czy etanol nie staje się środkiem ułatwiającym zasypianie, redukującym stres czy mającym osłabić poczucie winy. Istotnym wyznacznikiem jest też to, jakie miejsce alkohol zajmuje w życiu pijącego, ponieważ często to alkohol zaczyna determinować wszystkie aspekty codzienności. Choroba alkoholowa to także inne objawy psychiczne, takie jak złość czy agresja. Te emocje są częstą reakcją na sugestie dotyczące nadużywania alkoholu, dlatego osoby z problemem alkoholowym usilnie unikają rozmów na temat swoich destrukcyjnych działań.

Kiedy się jest alkoholikiem, trudno zapanować nad emocjami. Powtarzające się przypadki upicia, zwiększona tolerancja na alkohol i luki w pamięci po upiciu się to kolejne objawy ostrzegawcze, podobnie jak poszukiwanie okazji do picia, upijanie się w samotności czy zatajanie przed innymi, ile się w rzeczywistości wypiło. Gdy przed spożywaniem alkoholu nie powstrzymują już zalecenia lekarza i pogarszający się stan zdrowia, a ciche próby udowodnienia sobie, że picie nie jest problemem kończą się fiaskiem- to znak, że być może mamy do czynienia z uzależnieniem.

Alkoholizm kliniczny: objawy alkoholizmu

lista objawów alkoholizmu

Granica między piciem towarzyskim a takim, które nosi znamiona patologii jest cienka i płynna, zależy też od indywidualnych uwarunkowań każdej osoby narażonej na nadużywanie alkoholu. Początek choroby trudno uchwycić, stopniowo znika kontrola nad piciem, alkohol zastępuje inne sposoby rozładowywania napięć, chory zaczyna szukać okazji do picia, a potrzeba spożywania alkoholu wciąż rośnie. To prowadzi do przewlekłej fazy uzależnienia od alkoholu. Wtedy to przykre objawy odstawienia mijają wyłącznie, gdy alkoholik może znów się napić. Cierpienie emocjonalne może ukoić jedynie alkohol, dlatego chory szuka w nim pocieszenia, stopniowo wycofując się z życia, by np. uniknąć kłopotliwej odpowiedzialności przed bliskimi. 

Problem alkoholowy daje konkretne sygnały, alkoholizm to zarówno objawy psychiczne, jak i fizyczne. Symptomy uzależnienia od alkoholu widoczne są więc na najważniejszych płaszczyznach, w których funkcjonuje człowiek.

Objawy trwające przez co najmniej rok z perspektywy klinicznej traktowane są jako choroba alkoholowa. Gdy wśród wymienionych poniżej kryteriów znajdują się co najmniej trzy utrzymujące się w ciągu roku, możemy mówić o uzależnieniu:

  • głód alkoholowy (nieodparta potrzeba picia) ** przypis nr (1)
  • wzrost tolerancji na alkohol- potrzeba więcej, by osiągnąć zadowalający poziom upojenia
  • utrata kontroli nad częstotliwością i skalą picia
  • nieudane próby zaprzestania picia
  • poświęcanie znacznej ilości czasu na zdobywanie alkoholu, picie i niwelowanie skutków nadużycia
  • picie pomimo problemów zdrowotnych i świadomości, że alkohol jest nadzwyczaj szkodliwy
  • zaniedbywanie innych aktywności na rzecz picia, np. tych zawodowych czy towarzyskich
  • syndrom odstawienia ** przypis nr (2)

Objawy odstawienia alkoholu u alkoholika to inaczej zespół abstynencyjny, który objawia się pogorszeniem samopoczucia wskutek zaprzestania picia. Ten charakterystyczny objaw uzależnienia alkoholowego sprawia, że chory może po odstawieniu alkoholu cierpieć z powodu zaburzeń pracy serca i kłopotów z ciśnieniem, nudności i wymiotów, drżenia rąk i nóg. Objawy odstawienia w alkoholizmie to także bóle głowy czy nadmierne pocenie się. Dolegliwościom towarzyszy lęk, problemy ze snem, czasem halucynacje, a przede wszystkim ogólne złe samopoczucie, niekiedy przypominające grypę.    

Objawy uzależnienia alkoholowego dostrzegalne są niekiedy gołym okiem, szczególnie w  rozwiniętej chorobie. Fizyczne symptomy alkoholizmu to opuchnięta twarz i zasinienia pod oczami. Alkoholizm daje też objawy fizyczne w postaci to spadku wagi, odwodnienia czy wyblakłej, ziemistej cery.

Rozwinięty alkoholizm diagnozowany jest przez specjalistów, powyższe wytyczne mogą jednak podpowiedzieć, jak rozpoznać alkoholizm i jakie są najpopularniejsze objawy alkocholizmu. Szczerość odpowiedzi to pierwszy krok do właściwej diagnozy i rozwiązania dręczącego kłopotu, dlatego warto się na nią zdobyć. Samoocena to doskonały wstęp, który pomoże zdecydować, co dalej. Choroba alkoholowa i jej fizyczne objawy, a także alarmujące sygnały świadczące o psychicznym uzależnieniu to powód, by niezwłocznie zająć się tym problemem. Warto skorzystać z dostępnego pod adresem https://gwk123.org/pomoc-telefon/ numeru, pod którym można uzyskać bezpłatną pomoc. Wystarczy przesłać swoje dane sms-em i zaczekać na odpowiedź ze strony kogoś, kto doskonale zrozumie sytuację i udzieli wszelkich niezbędnych informacji o tym, jak zacząć sobie radzić z przyczynami i objawami uzależnienia od alkoholu.

Gdy cierpi ciało: fizyczne skutki uzależnienia od alkoholu

skutki picia alkohlu

Kiedy alkohol staje się problemem, cierpią na tym zarówno ciało, jak i kondycja psychiczna. Choroby alkoholowe prędzej czy później przyniosą objawy w postaci bólu i dyskomfortu. Stopniowe wyniszczanie organizmu staje się powodem zaburzeń w układzie pokarmowym: podrażnione śluzówki reagują zapaleniem, podobnie trzustka, a przeciążona wątroba daje dolegliwości w prawym podżebrzu. Choć alkoholizm kojarzy się głównie z marskością wątroby, to jednak jego toksyczne działanie w pierwszej kolejności odbije się na wyjątkowo delikatnej konstrukcji układu nerwowego. Nerwobóle, porażenia, bóle mięśniowe, upośledzenie funkcji ruchowych- to tylko nieliczne z neurologicznych skutków uzależnienia od alkoholu

Trwające objawy alkocholizmu to szkody również dla układ krążenia, nadużywanie etanolu powoduje bowiem nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, chorobę wieńcową czy zwyrodnienia w obrębie mięśnia sercowego. Ze względu na osłabienie błony śluzowej tchawicy i oskrzeli, istnieje większe ryzyko infekcji dróg oddechowych. Cierpi również układ moczowy, pojawiają się zaburzenia funkcji seksualnych i zmiany hormonalne. Nadużywanie alkoholu powoduje spadek odporności organizmu, wzmacnia natomiast działanie czynników rakotwórczych, zwłaszcza, gdy piciu towarzyszy nałogowe palenie tytoniu. ** przypis nr (3)

Gdy cierpi psychika: alkoholizm i zaburzenia psychiczne

Alkoholizm niesie za sobą zaburzenia psychiczne, bardzo charakterystyczne i skutkujące rozpadem relacji rodzinnych, rozwodami czy szeregiem zaniedbań (także wobec dzieci). To nie sam etanol powoduje kłopoty na tle alkoholowym, a jego działanie osłabiające ośrodki kontroli. Człowiek pod wpływem alkoholu pozwala sobie na sytuacje, których nie dopuszcza się w stanie trzeźwości i w ten sposób dochodzi do problemów społecznych na tle alkoholowym. Pojawić się może także współuzależnienie wśród bliskich alkoholika, a rodzina może wpaść w problem alkoholowy. Zaburzona praca psychiki i jej szczególne obciążenie, zarówno neurologiczne jak i emocjonalne, prowadzą do halucynacji, paranoi alkoholowej, omamów czy psychozy. Kiedy się jest alkoholikiem, ogranicza się swoją aktywność społeczną, pojawiają się trwałe zmiany w charakterze i z każdym dniem trudniej jest wrócić do właściwych zachowań, a świat coraz to bardziej się przed chorym zamyka.

Świadomość jakie są objawy i skutki alkoholizmu oraz szczera samoocena lub zwrócenie uwagi na problem alkoholowy w najbliższym otoczeniu, to początek odnalezienia odpowiedniej drogi do trzeźwości. Alkoholizm skończyć się może bowiem jedynie na dwa sposoby- trzeźwością lub śmiercią. Wybór zakończenia to indywidualna decyzja, szukając wyjścia warto dać sobie szansę i skorzystać z telefonu pomocowego https://gwk123.org/pomoc-telefon/ lub zajrzeć na https://gwk123.org/, sięgnąć po pomoc specjalisty, bliskich i grup osób, które zmagają się z podobnymi przeciwnościami.

(1) Ł. Szczygieł, Psychofarmakoterapia uzależnienia od alkoholu, Gazeta Farmaceutyczna, 8/2008, s. 24.

(2) J. McMahon, Pierwsze kroki do wyjścia z alkoholizmu, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2011, s. 14-15.

(3) Na podstawie: B. T. Woronowicz, Uzależnienie. Geneza, terapia, powrót do zdrowia, Media Rodzina & Wydawnictwo edukacyjne PARPAMEDIA, Warszawa 2009.