Koncepcja I
Najwyższe uprawnienia dla służb AA w Polsce powinny zawsze mieć oparcie w sumieniu zbiorowym całej naszej Wspólnoty, wobec którego służby ponoszą odpowiedzialność.
Wersja z 1962 roku: Ostateczna odpowiedzialność oraz najwyższa władza służb światowych AA powinny zawsze należeć do zbiorowego sumienia całej naszej Wspólnoty.
Koncepcja I wyraźnie wskazuje, iż grupa, jest podstawową jednostką Wspólnoty. Właśnie dlatego odwraca ona trójkąt „do góry nogami”, czyli stawia go na wierzchołku. Grupa jest na samej górze, a poniżej pozostałe jednostki Wspólnoty: Intergrupa, Region, Konferencja Służb Krajowych, Rada Powierników.
Koncepcja ta oddaje najwyższe uprawnienia i władzę grupie. Z tego wynika, że aby Wspólnota dobrze funkcjonowała – grupa musi dobrze być zorganizowana, aby nieść posłanie alkoholikom, którzy wciąż jeszcze cierpią(Tradycja 5).
Grupa musi mieć służby, które na co dzień dbają o prawidłowe funkcjonowanie grupy. Aowcy pełniący służby powinni charakteryzować się pokorą, tolerancją i nie stawiać swoich ambicji na pierwszym miejscu. Nie mogą to być ludzie z przypadku, z tak zwanej łapanki, czy z namowy. Tyczy to wszystkich służb, jakie grupa posiada. A jakie powinna posiadać?
Służby są dwojakiego rodzaju: kadencyjne i pomocnicze. Nie należy się jednak sugerować nazwami służb, bo wszystkie są ważne. Chodzi tu tylko o o czas pełnienia służby i o kryteria, które powinien spełniać służący. Grupa powinna odpowiedzialnie postanawiać jakie służby są jej niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i do współpracy z niższymi szczeblami (odwrócony trójkąt). Służby kadencyjne: (Mandatariusz, Rzecznik, Skarbnik, Kolporter); Służby pomocnicze: Gospodarz, Witający, Prowadzący meeting).
To sumienie Grupy musi wiedzieć kogo obdarzać zaufaniem, bo powierza tym osobom swoje istnienie i swoje działania w ramach niesienia posłania. To służący wraz pozostałymi członkami grupy (sumienie grupy) muszą podejmować odpowiedzialne decyzje w duchu IV Tradycji, aby nie zaszkodziły Wspólnocie. Poprzez swoich służebnych Grupa posiada władzę, ale ponosi też odpowiedzialność za Wspólnotę.
Bez prawidłowo funkcjonujących Grup i ich służb niemożliwym byłoby tworzenie innych struktur Wspólnoty.Koncepcja I wyraźnie ma analogię do funkcjonowania społeczeństwa i rodziny, jako podstawowej komórce społeczeństwa. Im więcej nieprawidłowo żyjących rodzin, tym społeczeństwo jest bardziej chore i zdegenerowane.
Dlatego też Koncepcja Pierwsza jest podstawową Koncepcją III Legatu(Służba).
Bogdan z Opola
Na początku mojej drogi w AA i pracy ze sponsorem na „programie” podjąłem się służb , ponieważ tak podpowiadał mi wewnętrzny głos . Podejmując się tych służ zrobiłem to bez potrzebnego zapoznania się z nimi. Ale moja siła wyższa po raz kolejny postawiła na mojej drodze takich ludzi , którzy mi pomagali i podpowiadali mi jak mam postępować i co robić by podjęte prze ze mnie służby były wykonywane zgodnie z ich powołaniem , ja ze swojej strony musiałem też coś zrobić, mieć otwarty umysł na sugestie , być gotowym na zmiany i nie bać się popełniać błędów..
Służby w AA uczą mnie odpowiedzialności za to co robię, podejmować trafne decyzje i nie bać się wyzwań .
Dziś chcę się rozwijać dalej nie zakończyłem swojej pracy tylko na programie ale przepracowałem tradycje i obecnie zgłębiam koncepcje ze sponsorem …
PolubieniePolubienie
Na samym początku nie rozumiałem idei służb i angażowałem się w życie grupy tylko dlatego że wymagał ode mnie tego sponsor. Dziś wiem, że służba niesie ze sobą wielkie korzyści dla mojego zdrowienia. Zaświadczam wam i zachęcam wszystkich do tego aby angażowali się w życie grupy, brali na siebie służby bo służba daje „coś” czego nie można uchwycić i sprawia, że Ci co angażują się zdrowieją efektywniej niż ci inni. Tak to widzę i odczuwam.
PolubieniePolubienie