Bogdan z Opola – Koncepcja 6

Konferencja uznaje, że główna inicjatywa i czynna odpowiedzialność za większość spraw służb światowych winna być spełniana przez powierników konferencji  działających jako Zarząd Służb”.

 

 

Żadna pojedyncza grupa AA nie jest w stanie ogarnąć potrzeb całej Wspólnoty AA. Dlatego część władzy grupy przekazały Intergrupom, te z kolei Regionom, a Regiony Konferencji Służb Krajowych. A cóż to jest ta Konferencja? To są nasi przedstawiciele, którzy zostali wybrani przez swoje grupy macierzyste, przez Intergrupy, przez Regiony. Konferencja jest najwyższą władzą Wspólnoty, ale ona nie obraduje ciągle. Ktoś musi mieć pieczę nad Wspólnotą pomiędzy Konferencjami. Tym kimś są Powiernicy.

Konferencje służb różnego szczebla są niejako ośrodkiem decyzyjnym, a powiernicy mają wypełniać wolę Konferencji, kierując się własnym sumieniem i doświadczeniem, oraz działając w ramach obowiązującego prawa. Ponadto Powiernicy powinni wypracowywać inicjatywy dla służb AA, w duchu Tradycji Wspólnoty.

Od Powierników oczekuje się przywództwa w formułowaniu polityki Wspólnoty AA i nadzorowania jej prawidłowej realizacji. Są oni czynnymi strażnikami naszych Dwunastu Tradycji. Są także bankierami wspólnoty AA i kierują polityką wydawniczą. Logiczną rzeczą jest, że Powiernicy widzą sprawy Wspólnoty z dużo szerszej perspektywy niż grupy, czy Intergrupy.

Dlatego też Powiernikom dano dużo władzy i tradycyjne Prawa do „Decyzji”, „Uczestnictwa” i „Apelacji” aby mogli dobrze wypełniać powierzone im zadania. To jednak kładzie na nich dużą odpowiedzialność., a to z kolei daje im przywilej autorytetu i przywództwa.

Koncepcja 1 daje władzę grupom, w koncepcji 2 władza oddana jest Konferencji Służb Krajowych, a Koncepcja 6 ceduje większość władzy Powiernikom. Ci z kolei muszą zdać na corocznej KSK sprawozdanie ze swoich działań.

A jak treść Koncepcji VI można odnieść do grup? Otóż nie jest to skomplikowane. Pomiędzy mitingami roboczymi działają służby grupy, które są nijako „Zarządem” Grupy. I to służby Grupy są odpowiedzialne za postępowanie grupy i do tych służb należy wszelka inicjatywa działania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s