Bogdan z Opola – Tradycja 4

TRADYCJA IV

KAŻDA GRUPA POWINNA BYĆ NIEZALEŻNA WE WSZYSTKICH SPRAWACH, Z WYJĄTKIEM TYCH, KTÓRE DOTYCZĄ INNYCH GRUP LUB AA JAKO CAŁOŚCI

 

Wersja pełna: We wszystkich własnych sprawach grupa AA kieruje się wyłącznie nakazami swego grupowego sumienia. Gdy jednak jej plany dotyczą również dobra innych grup, powinny zostać z nimi uzgodnione.

Żadna grupa, żadna intergrupa czy rada regionalna ani żaden pojedynczy członek AA nigdy nie powinni podejmować działań, które mogłyby wpłynąć na AA jako całość bez uprzedniego porozumienia się z powiernikami. W takich sprawach nasza wspólna pomyślność jest absolutnie nadrzędna.

Tradycja czwarta jest bardzo ważną tradycją Wspólnoty AA, bo porusza dwie bardzo ważne kwestie: wolności (pierwsza część 4 Tradycji) i Wspólnego Dobra (druga część 4 Tradycji). Tradycja ta wskazuje wyraźnie, że podstawą Wspólnoty jest grupa. Daje grupie wolność działania, ale równocześnie ostrzega przed nieodpowiedzianym używaniem tej wolności. Wskazuje, że im więcej wolności, tym więcej powinno być pokory i dbałości o innych.

Każda grupa powinna więc odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: co to jest wolność i jak jej używać, aby nie zaszkodzić Wspólnocie. Uważam, że wszelkie działania grupy na zewnątrz, np. niesienie posłania nie już sprawą tylko grupy, ale AA jako całości. Ktoś z zewnątrz oceniając działanie grupy nie będzie potem mówił o jakiejś grupie, a o AA jako całości.

Myślę, że na niezależność grupa może sobie pozwolić w scenariuszu mityngu, w określaniu charakteru mityngu(otwarte – zamknięte), ale już wyznaczanie na co są przeznaczone składki z kapelusza, nie do końca jest sprawą grupy, bo pieniądze wrzucone do kapelusza należą do Wspólnoty. Nawet omawiane na mityngu sprawy powinny dotyczyć spraw Aowskich, czyli dotyczących trzeźwienia i zdrowienia z alkoholizmu. Gdy mityng grupy zamienia się w dyskusję o sprawach nie dotyczących trzeźwienia, niesienia posłania, a jeszcze uczestnicy się kłócą, to szkodzi to wizerunkowi Wspólnoty jako całości. Gdyby na takim mityngu znalazł się nowicjusz lub ktoś nie związany ze Wspólnotą(mityng otwarty), to nabrałby przekonania, że cała Wspólnota tak działa.

Byłem na takim mityngu grupy AA w jednym z dużych miast. Grupa ta omawiała sprawę organizacji wyjazdu do Lichenia, organizacji przez grupę mszy po drodze, itp. Byłem też świadkiem, jak poszczególni AA powoływali się na Tradycję czwartą, chcąc przeforsować swoje zdanie. Adwersarze posługiwali się albo pierwszą, albo drugą częścią IV Tradycji, co doprowadziło, do niesnasek, obraz i urazów. Tak się kończy niezrozumienie IV Tradycji.

Założenia tej Tradycji nie są niczym nowym, ani wymyślonym przez Założycieli AA. Na zasadach ujętych w IV Tradycji powinna funkcjonować każda rodzina i każda organizacja. Członkowie rodziny powinni mieć swobodę, ale powinni uważać na swoje postępowanie, aby nie zaszkodzić rodzinie. Np. gdy jedno z małżonków bierze kredyt, nie uzgadniając tego z pozostałymi członkami rodziny, to naraża rodzinę na kłopoty finansowe i na obniżenie stopy życiowej. Tak samo dzieje się w zakładach pracy. Gdy się jest członkiem jakiegoś zespołu(brygady, itp.), to powinno się dbać o swoje warunki pracy, ale współpracować z innymi członkami zespołu i wspomagać się wzajemnie, a nie szkodzić mu, swoim egoistycznym zachowaniem.

Jednym słowem: granica pomiędzy wolnością a wspólnym dobrem jest płynna. Dlatego służby, jak i każdy AA powinni dobrze przemyśleć każde swoje postępowanie i każdą decyzję. Można przyjąć, że granice poza które nie powinna się posunąć grupa, czy żaden AA wyznaczone są m.in. przez kolejne Tradycje, czyli 6,7 i 8.

Należy pamiętać, że wspólne dobro jest najważniejsze i dlatego trzeba umieć zrezygnować z części swojej wolności na rzecz innych.  Tradycja IV wskazuje na zagrożenia jakie niesie bezkrytyczne używanie wolności z egoistycznych pobudek, co może doprowadzić do utraty jedności Wspólnoty, a więc jej upadek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s