Jak pomóc alkoholikowi

Na początek przydatne linki dla osób, które są blisko kogoś kto pije. Polecam dokładne zapoznanie się z tymi stronami. Polecam też przesłuchanie tego podcastu. Dużo się można dowiedzieć jak działać gdy żyje się blisko kogoś kto pije

https://al-anon.org.pl/ – organizacja dla osób, które są blisko kogoś kto pije (tam uzyskasz ogrom pomocy), możesz też szukać pomocy w Państwowych Przychodniach Zdrowia Psychicznego dla Współuzależnionych
https://open.spotify.com/episode/238U2OFmwnsnqjfxBNiYn6?si=gajCaGtNS8WFmV-x3Vr4hA – odcinek podcastu traktujący o uzależnieniu, oraz o postępowaniu z alkoholikiem
http://parpa.pl/ – Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Jak pomóc alkoholikowi?

Jeśli chcesz naprawdę pomóc alkoholikowi musisz zacząć działać w taki sposób aby zaczął odczuwać konsekwencje swojego picia. Alkoholik, którym wszyscy w koło się opiekują, pomagają nie ma odpowiedniej motywacji do tego aby zacząć się leczyć. Dopiero gdy zaczyna odczuwać straty (np. dzieci się od niego odwracają, żona się odwraca, rodzina się odwraca, traci pracę, traci zdrowie, traci wolność, traci pieniądze) zaczyna do niego docierać że bezkarne picie się skończyło i jeśli czegoś z tym nie zrobi straci wszystko.

Im prędzej alkoholi zacznie odczuwać konsekwencje swojego picia tym szybciej jest szansa na to, że zapragnie się leczyć.

Tylko sam alkohol i konsekwencje jego picia są w stanie zmienić postawę alkoholika.

Prośby, błagania, pomaganie zazwyczaj nic nie dają. Przedłużają jedynie stan w którym alkoholik pije nie odczuwając konsekwencji.

Dopóki alkoholik szczerze w swoim sercu nie zapragnie zmiany, nie zapragnie wyzdrowienia nic nie jest w stanie go przekonać. Dlatego zostawienie go samemu sobie z konsekwencjami picia często przynosi najlepsze efekty.

Pomoc alkoholikowi czy pomoc sobie?

Dużym problemem dla osób, które chcą pomóc alkoholikowi jest fakt, że najczęściej same są już chore tzn. są współuzależnione poprzez długotrwałe życie z alkoholikiem i próby kontrolowania go (co jest niemożliwe). Tak jak alkoholik nie może kontrolować alkoholu tak osoba współuzależniona nie może kontrolować alkoholika.

Takie osoby powinny szukać profesjonalnej pomocy np. we wspólnocie dla osób współuzależnionych: : Grupy Rodzinne Al Anon http://al-anon.org.pl/ ,   lub w przychodniach dla osób uzależnionych i współuzależnionych.

Dowiedzą się tam w pierwszej kolejności jak pomóc sobie.

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Wróć do początku wpisu.