Po co warsztaty 3-ch Legatów

W roku 1939 pojawiła się Wielka Księga, która zawierała 12 Kroków zdrowienia z alkoholizmu. Rok 1946 przyniósł 12 Tradycji, które zostały przyjęte przez Wspólnotę w 1950 roku. W roku 1962 powstało 12 Koncepcji.

Zarówno Kroki, Tradycje jak i Koncepcje zostały opracowane i napisane przez Billa W. – współzałożyciela Wspólnoty AA. Po co Bill to zrobił? Po to, aby Wspólnota mogła istnieć i pomagać milionom alkoholikom na całym świecie.     Bill umiał wyciągać wnioski z błędów innych i był wizjonerem. Dlatego stworzył 3 Legaty Wspólnoty, bo zdawał sobie sprawę z tego, że bez nich nie będzie można pomagać potrzebującym alkoholikom.  Sugestie zawarte w każdym z 3-ch Legatów pomagają w zdrowieniu alkoholikowi, wskazują, czym winien kierować się w Rodzinie i w kontaktach z innymi, oraz jak powinien służyć Wspólnocie.

I to jest odpowiedź dlaczego każdy z nas powinien poznawać sugestie z wszystkich trzech Legatów. Jesteśmy to winni Billowi i tym alkoholikom, którzy jeszcze cierpią.  A jak poznawać wspomniane sugestie? Otóż powinno się mieć sponsorów, albo przynajmniej brać udział w warsztatach, gdzie omawiane są Legaty razem lub każdy z osobna.

Aby przybliżyć 3 Legaty i pokazać, że nie „ taki diabeł straszny, jak go malują”, dzięki uprzejmości Grupy Krokowej 1,2,3 – będę zamieszczał co miesiąc moje spojrzenie na każdy Krok, Tradycję, Koncepcję. Ma to być warsztat, a ja nie uzurpuję sobie prawa do wszechwiedzy, więc zapraszam serdecznie do dzielenia się swoimi doświadczeniami i swoją wiedzą na temat każdego  Legatu.         Gdyby ktoś miał pytania, wątpliwości – postaram się odpowiedzieć….

Zapraszając na warsztaty – pozdrawiam pogodnie

 

Bogdan z Opola

 

 

3 uwagi do wpisu “Po co warsztaty 3-ch Legatów

 1. Marek Ludwik

  To proste. Legat to spadek, dziedzictwo. Dziedzictwo Wspolnoty, które nam pozostawiono.
  I ktorego nie powinnismy zaprzepaścić.

  Polubienie

 2. Tomasz

  Witam,
  mam takie trochę dziwne, ale jednak bardzo nurtujące mnie pytanie.
  Co to jest właściwie Legat? Jedyną definicję jako znam to specjalny wysłannik lub poseł (np. legat papieski). Znalazłem też, że jest to zapis w testamencie na korzyść osoby, która nie jest rodziną.
  Dlaczego więc AA posiada legaty, a nie hasła?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s