Sponsorzy

Podstawą trzeźwienia we wspólnocie AA jest program 12 kroków, który realizuje się we współpracy ze sponsorem.
Na naszej grupie funkcjonuje służba sponsorowania. Na naszych mitingach osoby, które mogą się podjąć służby sponsorowania sygnalizują to podniesieniem ręki. Na naszej grupie zawsze masz dostęp do sponsorów, którzy są gotowi do bezinteresownej pomocy.

Sponsor w AA – anonimowy alkoholik, który sam ralizuje lub zrealizował Program 12 Kroków i może przez ten Program przeprowadzić alkoholika, chcącego pracować nad rozwojem duchowym. Sponsora w AA można nazwać także powiernikiem duchowym.

14 uwag do wpisu “Sponsorzy

 1. Zpk. Sponsor to osoba, która przekazuje Program. Jeżeli otrzymałeś Program to po co ci sponsor? To TY jesteś teraz sponsorem i sponsorujesz podopiecznych. Odpowiedz sobie sam na pytanie do czego potrzebny ci sponsor? Wyzdrowiałeś, nieś posłanie innym.

  Polubienie

 2. Błazen

  Witaj Zpk, odpowiedź na Twoje pytanie znajduje się w treści Kroku 12 – ” Przebudzeni duchowo, w rezultacie tych kroków…” . Zadaniem sponsora jest przeprowadzenie przez Program podopiecznego. Skoro sponsor zrealizował program i nim żyje , to wie, jak wykonać swoje zadanie. Jeżeli sponsor stracił swojego sponsora, to w jego interesie jest znaleźć nowego, bo choroba alkoholowa jest zwodnicza i podstępna i koniecznością jest poddawane się samoanalizie pod okiem kogoś, kto nas dobrze zna. To oczywiście wynika z mojego doświadczenia, ale w naszej literaturze znajdziemy podobne sugestie. Pogody ducha .

  Polubienie

 3. Zpk

  Witam, gdzie znaleźć w literalurze AA odpowiedź na pytanie … czy może sponsorowac osoba, która „stracila” sponsora ? Dziękuję

  Polubienie

 4. szpinak

  Jak znaleźć sponsora do Programu 12Kroków.
  1.Zapytać na mitingu czy jest ktoś kto mógłby zostać sponsorem
  2. Zapytać czy wyzdrowiał z choroby alkoholowej.
  Jeśli na 1 i 2 pytanie odpowiedź brzmi tak, sponsor znaleziony.
  Jeśli ktoś udający sponsora mówi, że ozdrowiał, uzdrwiony został czy zatrzymał chorobą lub podobne opwoeści, zrezygnuj. To podruba, pseudosponsor, faryzeusz.
  Program może przekazać alkoholikowi tylko alkoholik który wyzdrowia, bo oznacza to że Program na w nim zadziałał. Jeśli dalej jest chory zostaw go. Znajdziesz sponsora w innej grupie AA. Owocnego szukania.
  Szpinak

  Polubione przez 1 osoba

 5. błazen

  Witaj Pawle,
  zapraszamy Cię na miting naszej grupy w każdy czwartek o godz. 18. Z pewnością spotkasz tam osoby które przeprowadzą Cię przez Program Dwunastu Kroków. Takie osoby znajdziesz również na mitingach innych grup AA przy Al. Pracy. Jeżeli jesteś spoza Wrocławia, także postaramy Ci się pomóc.
  Pogody ducha.

  Polubienie

 6. błazen

  O sponsorze tymczasowym słyszałem na grupie siedem lat temu. Inna rzecz, że od słów do realizacji czasami prowadzi dłuuuga droga. Pozdrawiam.

  Polubienie

 7. błazen

  Do E2rd.
  Rozumiem, że odrzucasz doświadczenia wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Wobec tego sponsor jest Ci niepotrzebny, przecież wiesz lepiej. Życzę powodzenia 😉

  Polubienie

 8. E2rd

  „Podstawą trzeźwienia we wspólnocie AA jest program 12 kroków, który realizuje się we współpracy ze sponsorem.” Czyż to nie brzmi zbyt egocentrycznie?, A może lepiej tak: „Cele sformułowane w „Dwunastu Krokach” realizowane są przez poszczególnych członków grup w sposób indywidualny i często odmienny, (Praca ze sponsorem, terapie krokowe, „Program Strzyżyna”), a „Kroki” proponują jedynie kolejność przeprowadzania analizy własnych doświadczeń i dokonywania zmian.”

  Polubienie

 9. n.

  Faktycznie innowacyjny 🙂 Widziałam coś podobnego w Stanach. Mówiłam o tym założycielowi grupy czyli Darkowi P., ale nie powstało to na Wsparciu w takiej formie.

  Polubienie

 10. Robert Falko

  Rozumiem idee sponsora tymczasowego w szczególności jest to dobre dla nowicjuszy.Pomysł jest innowacyjny dlatego może się niektòrym niepodobać,ale wszystko co służy nowo przybyłym jest dobre.U nas na grupie Tolerancja jest witający,który wita każdego w szczególności nowicjuszy ma on pewne zadania,ale nie tak ważne jak wspierający (sponsor).Zawsze jest pytanie czy jest ktoś gotowy do sponsorowania i to jest ważne że można wybrać sobie trenera.Pozdrowienia od Tolerancji tak trzymać 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s