Jak wygląda miting aa ?

Co to jest miting AA?

Miting AA to inaczej spotkanie Anonimowych Alkoholików. Jest to cykliczne, cotygodniowe spotkanie na które przychodzą alkoholicy (i nie tylko – na miting otwarty może przyjść również ktoś kto nie jest alkoholikiem, np. członek rodziny, terapeuta, lekarz), podczas którego alkoholicy dzielą się wiedzą i doświadczeniem na swojej drodze ze zdrowienia z alkoholizmu. Mówiąc prościej – wypowiadają się, rozmawiają na najróżniejsze tematy związane z chorobą alkoholową: jak rozwijać się, jak być coraz lepszym człowiekiem, jak nie cierpieć i radzić sobie z problemami życia codziennego bez potrzeby używania alkoholu.

Czy mitingi AA różnią się od siebie?

Mitingi AA są podobne, ale w pewnych szczegółach jednak różnią się od siebie. Aby wyrobić sobie swoje własne zdanie na temat mitingów AA należy pójść co najmniej na kilka różnych spotkań. Będą się one różniły scenariuszem, sposobem prowadzenia, atmosferą, poruszanymi tematami, pewnymi zasadami etc. Oczywiście ich sens wszędzie jest taki sam. Chodzi o wzajemną pomoc i wymianę doświadczeń związanych z trzeźwieniem, zdrowieniem z choroby alkoholowej.

Dodatkowo istnieje podział mitingów na tzw. miting otwarty, miting zamknięty i miting spikerski. Więcej informacji na ten temat pod tym linkiem.
Jeśli potrzebujesz pomocy skorzystaj bezpośrednio z całkowicie anonimowego telefonu pomocowego tutaj: https://gwk123.org/pomoc-telefon/.

Jak przebiega miting AA? Scenariusz mitingu AA.

Sala jest otwierana zazwyczaj kilkanaście minut przed spotkaniem. Jest to czas na przygotowanie kawy czy herbaty, literatury i wszelkich detali pomocnych w prowadzeniu spotkania. Prowadzącym spotkanie jest jeden z członków grupy, a jego głównymi zadaniami są pilnowanie porządku i udzielanie głosu.

Miting przebiega zgodnie z wcześniej przyjętym przez grupę scenariuszem. Przeważnie trwa około półtorej godziny. Niektóre podzielone są na dwie części z krótką przerwą. Niemal wszystkie spotkania rozpoczynają się i kończą „modlitwą o pogodę ducha”, a oprócz wypowiedzi uczestników na tematy ustalone na początku spotkania, podczas każdego mitingu odczytywane są kroki i tradycje AA, poruszane są kwestie organizacyjne oraz zbierane są dobrowolne datki do kapelusza, gdyż Anonimowi Alkoholicy utrzymają się wyłącznie z własnych, z reguły niewielkich datków. Często czytane są także fragmenty literatury AA – „Codzienne refleksje”, „Anonimowi Alkoholicy”(tzw. Wielka Księga) oraz „Dwanaście Kroków i Dwanaście Tradycji”.

Z punktu widzenia nowego członka wspólnoty, szczególnie istotne jest to, że na każdym mitingu jest możliwość znalezienia sponsora, czyli innego alkoholika, który przeszedł już przez program 12 kroków i jest gotowy pomóc w pracy z programem kolejnym osobom. Warto zaznaczyć, że określenie „sponsor” nie ma w AA absolutnie żadnego wymiaru materialnego.

Dlaczego mitingi często są przy kościołach.

Żadna z grup AA nie jest powiązana z jakąkolwiek konkretną religią. Podstawową przyczyną, dla której sporo mitingów odbywa się w salkach parafialnych są kwestie ekonomiczne – każda grupa utrzymuje się z własnych, dobrowolnych datków, a pomieszczenia przy kościołach są udostępniane zazwyczaj za opłaty w symbolicznej wysokości.

Zasady obowiązujące na mitingu AA.

Obowiązujące zasady na mitingu AA są wszędzie podobne :

· Każdy, kto chce zabrać głos na mitingu sygnalizuje to podniesieniem ręki.

· Głosu udziela prowadzący w kolejności zgłaszania się.

· Każdy mówi tylko o własnych doświadczeniach, poglądach i przeżyciach. Nie teoretyzuje, nie krytykuje wypowiedzi innych ani ich nie ocenia.

· Tylko prowadzący ma prawo przerwać wypowiedź zbyt odbiegającą od tematu – nikt inny nie powinien przerywać wypowiedzi innym, zadawać w ich trakcie pytań, komentować ich.

· Tylko nowicjusz (osoba będąca po raz pierwszy na mitingu) ma prawo do zabierania głosu poza kolejnością i mówienia na dowolny temat

· Na mitingu nie udziela się rad, a więc wypowiedź może ujawniać jedynie własne doświadczenia i zachowania w sytuacjach podobnych do przedstawionych na mitingu.

· Wszyscy obecni na mitingu są zobowiązani do zachowania anonimowości osób oraz usłyszanych na mitingu spraw i zdarzeń.

Twój pierwszy miting AA.

Zachęcamy do podzielenia się w komentarzach wrażeniami i wspomnieniami z Twojego pierwszego mitingu. Co Cię skłoniło, by na niego pójść? Jak się czułaś/czułeś przed, w trakcie, po? I chyba najważniejsze – czy poleciłabyś/poleciłbyś pójście na miting komuś, kto chce uwolnić się od alkoholu…?

Piotrek


Jeśli jesteś „tutaj nowy”, nie należysz jeszcze do wspólnoty Anonimowych Alkoholików zachęcamy Cie abyś:

a) przeczytał cały wpis „Jestem tutaj nowy” który znajduję się pod linkiem: https://gwk123.org/

b) zapoznał się ze wszystkimi artykułami, które są w sekcji menu głównego: Jestem nowy/a

c) skorzystał z telefonu pomocowego: https://gwk123.org/pomoc-telefon/

d) skontaktował się z nami w inny sposób: https://gwk123.org/kontakt/

e) przyszedł na miting :))