Bogdan z Opola – Tradycja 7

KAŻDA GRUPA POWINNA BYĆ SAMOWYSTARCZALNA I NIE POWINNA PRZYJMOWAĆ DOTACJI Z ZEWNĄTRZ

 

Wersja pełna: Poszczególne grupy AA powinny być w całości finansowane z dobrowolnych datków swoich członków. Uważamy, że wszystkie grupy wkrótce powinny to osiągnąć. Uważamy również, że wszelkie publiczne starania o pieniądze, prowadzone zarówno przez grupy jak i przez kluby, szpitale czy inne instytucje spoza AA, podczas których korzystano by z imienia AA są wyjątkowo niebezpieczne. Uważamy ponadto, że przyjmowanie poważniejszych funduszy z jakiegokolwiek źródła oraz darów pociągających za sobą jakiekolwiek powiązania jest nie wskazane. Niepokoi nas także fakt, że niektóre grupy AA gromadzą w swych kasach nadmierne fundusze, ponad rozsądną rezerwę, bez jasno określonego celu, jakiemu pieniądze te posłużą w ramach AA. Doświadczenie przekonało nas wielokrotnie, że nic nie niszczy naszego duchowego dziedzictwa tak niezawodnie, jak daremne spory o własność, pieniądze i władzę.

 

Na początek fragment Preambuły AA : „…Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki….”

 

Tradycja 7 jest krótką i zwięzłą sugestią dla Wspólnoty. Jest niejako dopowiedzeniem do Tradycji 6, mówiącej, o niewiązaniu się z nikim z zewnątrz Wspólnoty, aby uniknąć uzależnienia.

Sprawy finansowe niezwykle szybko i skutecznie uzależniają, a my jako Wspólnota nie możemy sobie pozwolić na uzależnienie, bo musimy realizować swoimi metodami cel Wspólnoty, którym jest niesienie posłania alkoholikom, którzy jeszcze cierpią – Tradycja 5.

Należy zwrócić uwagę w treści Tradycji na słowo: „dotacja”. Dotacja to określony sposób finansowania. Ma on charakter uznaniowy, a ubiegający się o dotacje musi spełnić określone warunki postawione przez dotującego. Czyli powstają wzajemne zobowiązania. Dotacja ma też charakter dużego wymiaru. Trudno nazwać dotacją kwotę 5 złotych, ale 1000 złotych może już być dotacją. Dotacja ma charakter celowy, to znaczy dotujący wyznacza cel, na jaki przeznacza dotację.

I właśnie w ten sposób traci się niezależność, bo jest się zmuszonym do wykonywania narzucanych czynności w dodatku pod własną nazwą. Dlatego Wspólnota nie może przyjmować dotacji, aby nie utracić niezależności.

Nie powinno się też pozwolić na dotowanie Wspólnoty przez własnych członków, np. poprzez nie zwracania kosztów niesienia posłania. Gdy AA sam płaci koszty posłania, szybko zaczyna się uważać za lepszego od innych i zaczyna dyktować swoje warunki niesienia posłania.

Wspólnota powinna się finansować tylko z „datków”, jak ujmuje to Preambuła AA.

Od kogo przyjmować „datki” do „kapelusza” ? Datki powinny pochodzić od AA, czyli osób należących do Wspólnoty. Wszak „jesteśmy Wspólnotą mężczyzn i kobiet”, a jedynym warunkiem bycia członkiem Wspólnoty jest „chęć zaprzestania picia” (Tradycja 3).

Z drugiej jednak strony, jeżeli datek jest dany anonimowo, bez określenia celu, na jaki ma być spożytkowany(jedyny cel określa Tradycja 5) i jest on nieduży, to można takie datki przyjmować, bez poczucia łamania Tradycji 7.

A co z ewentualnym przyjmowaniem rzeczowych prezentów, w postaci np. mebli do salek mityngowych? Moim skromnym zdaniem, to też dotacja, a więc powinno się odmówić jej przyjęcia.

W obserwatorach z zewnątrz postawa Wspólnoty, która odmawia przyjmowania wszelkich dotacji, czy innej pomocy ofiarowanych w czystych intencjach, może rodzić podejrzenie, że przez Wspólnotę, a więc i przez każdego AA przemawia pycha. A to nic bardziej mylnego. Poza opisanym powodem nie korzystania z dotacji jest jeszcze inny powód. Otóż AA są ludźmi trzeźwiejącymi, a więc stającymi się coraz bardziej odpowiedzialnymi za swoje życie, za swoją działalność. A który zdrowo i trzeźwo myślący człowiek pozwoli, aby ktoś go finansował i uzależniał przez to od siebie?!

Pytanie, na co przeznaczać zebrane datki, jest zbędne, bo Tradycja 5 jasno określa, co jest celem Wspólnoty AA – niesienie posłania. Tak więc, datki winny być przeznaczane tylko na czynności związane z niesieniem posłania.

W rozbudowanej formie Tradycji 7 wyraźnie też napisano, że grupy nie powinny gromadzić nadmiernych funduszy. I to jest prawda, bo to rodzi niebezpieczeństwo, że członkowie grupy wpadają na różne pomysły spożytkowania pieniędzy. To z kolei rodzi niesnaski, kłótnie, które przesłaniają główny cel.

Tradycję 7 można, a raczej należy przenieść na grunt rodzinny i służbowy. Gdy rodzina pozwala się finansować w jakikolwiek sposób, traci swoją niezależność. Przykładów uzależnienia zwłaszcza młodych rodzin od rodziców jest mnóstwo. Najpierw rodzice pomagają finansowo młodej rodzinie, a potem uzurpują sobie prawo do współuczestnictwa w kierowaniu rodziną.

Podobnie ma się sprawa z braniem kredytów. Wtedy człowiek jest na łasce banku i musi przyjąć jego warunki do czasu, aż spłaci kredyt. Firma korzystająca z różnych dotacji, dofinansowania nie jest w stanie prowadzić samodzielnej polityki zatrudniania, przyjmowania prac. Doskonałym przykładem jest tzw. franczyza, która jest formą dofinansowania, którego skutki ciągną się za franczyzobiorcą przez cały okres współpracy i mocno go ograniczają w poczynaniach.

Na koniec rozważań o Tradycji 7 muszę wspomnieć o moim przekonaniu, powziętym z obserwacji codzienności Wspólnoty AA w Polsce. Niestety w znakomitej większość grupy AA są dotowane i godzą się z tym, że są uzależnione. Mam na myśli opłaty za salki mityngowe. W miejscowościach, gdzie wynajęcie pomieszczenia kosztuje set złotych za miesiąc, grupy płacą 10-20-50, czy 100zł. A właścicielami salek są z reguły parafie, czyli Kościół Katolicki.

Gdyby – jak zauważył jeden z doświadczonych AA – Kościół Katolicki zmienił stosunek do Wspólnoty, to ta w zasadzie przestała by istnieć. Gdzie by się spotykało 99% grup?! I w ten sposób Wspólnota AA stała się uzależniona od Kościoła Katolickiego, który może stawiać – i czasem stawia – żądania grupom. A to jest utrata samodzielności i niezależności. Mało tego, stawia Wspólnotę na pozycji organizacji przykościelnej.

Tak więc właściwe rozumienie Tradycji 7 pozwala na zwracanie uwagi na sprawy ważne, które mogą odciągnąć Wspólnotę od jej głównego celu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s