Ostatni miting – spikerka z tradycji 7-12

Ludzie często pytają po co mówisz o tradycjach i koncepcjach.

To jest indywidualna kwestia, ktoś chce to poznaje, ktoś nie chce to nie poznaje. Tradycje pokazują jak działać w AA, w rodzinie, w pracy jest to potrzebne do rozwoju.

Jest to potrzebne po to aby wspólnota trwała.

Tradycja 7

Mówi o finansach, nie ma dotacji  z zewnątrz, bo uzależnia to od tego, który daje pieniądze. Bo on będzie miał wymagania i będzie coś chciał. Dotacja może być w formie pieniężnej lub np. w darmowej sali. Tradycja 7 jest często łamana – np. pieniądze zbierane do kapelusza są tylko na niesienie posłania – kawa herbata – na to powinna być osobna puszka. Część pieniędzy z kapelusza powinna być przeznaczana dla intergrupy. Grupa nie powinna gromadzić zbyt dużych pieniędzy. Trzeba też dbać aby nie pójść w drugą stronę i aby grupa nie pozostała bez grosza.

Tradycja 8

Odnosi się do kroku 12 – to powinno być zupełnie za darmo, nie można nieść posłania, pomagać drugiemu alkoholikowi za pieniądze. Można natomiast zatrudnić np. sprzątaczkę czy inną osobę do pomocy i najlepiej jak zatrudnimy alkoholika, który jest w potrzebie. Czyli na inne prace niż niesienie posłania można zatrudniać.

Tradycja 9

Mimo tego, że jesteśmy wspólnotą potrzebujemy struktury. NAJWAŻNIEJSZA JEST GRUPA. W ramach tej struktury tworzymy komisje, np. literatury i publikacji, są to stałe lub bardziej doraźne np. komisja redagowania poprawek

Czasami też intergrupa tworzy komisje i zespoły. Wszystko po to aby nieść posłanie. Służebni nie rządzą ale mają prawo do podejmowania decyzji.

Tradycja 10

Nie mamy się wtrącać w nic co nie dotyczy AA i niesienia posłania. Każdy z nas nie ma prawa mówić, że jego zdanie to zdanie AA. Każdy tylko indywidualnie może wypowiadać swoje zdanie. Ustosunkowywanie się do czegoś poza wspólnotą może prowadzić do wewnętrznych różnic.

Tradycja 11

Chodzi o to aby nie „biegać po mieście” i mówić, że tylko AA jest OK. Mamy żyć i się zmieniać aby pytali nas jak to osiągamy. Stąd są też mityngi informacyjne – gdzie każdy mówi o sobie, jak jemu to pomaga a nie o AA. Masz żyć tak aby pytali a nie mówić bez pytania.

Tradycja 12

Anonimowość – to nie tajność tylko równość. Chodzi o to, że nie ma znaczenia kto jest kim, jakie ma stanowisko i co ma poza wspólnotą. We wspólnocie wszyscy są równi. Mówi też o tolerancji dla wszystkich. To ma na celu zabezpieczenie naszego wspólnego dobra.

Post powstał na podstawie notatek ze spikerki Bogdana z Opola. Dziękujemy.

Jedna uwaga do wpisu “Ostatni miting – spikerka z tradycji 7-12

  1. Dominika

    To bardzo dobrze że taka strona powstała. AA przestaje być mityczną „sektą”, oto przecież każdy może zorientować się, że jest to tylko skuteczna forma pracy nad sobą, walki z upiorami swojego uzależnienia, przy współpracy z innymi ludżmi. Ale: bardzo proszę, poprawcie wpisy od strony edytorskiej. Niech zajmie się tym ktoś, kto pozbiera to wszystko w jakiś możliwy do zrozumienia styl wypowiedzi! Gdybym była nie zorientowana w przesłaniu 12 Tradycji, to ten wpis, który teraz komentuję, wystraszył by mnie tylko bo nie dodaje nic do wiedzy i do rozeznania komuś „świeżemu”. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.